На першу сторінку

Гостинність харцерського куреня

Нещодавно відбулися підсумкові збори станиці Севастопольська за літнє таборування 2000 р. Всі привітали Настю Семенову, яка пройшла цим літом школу булавних. Вона поділилася враженнями, адже в Карпатах була вперше.
Визначною подією стала подорож до Польщі, щоб взяти участь у спільному україно-польському проекті - Казковому сплаві річкою Чорна Ханча (знаменитою тим, що в минулому році по ній подорожував Папа Римський). Спочатку давалась взнаки двомовність, різна готовність до сплаву, все ж таки затоваришували.
Польські друзі дали нашим дівчатам гарні псевдо: за знання англійської Настя Ілющенко "міс Америка", за сині очі стала "Незабудкою" Саша Єрмошкіна, а Ірця Топіліна названа Кендзьорою за кучеряве волосся.
Спільно співали як польських, так українських пісень, мали змагання, різні ігри та гутірки при ватрі. Мали цікаві екскурсії і відзначили чистоту міст та околиць, любов до природи, в чому виховуються польські діти. Для Саші незабутнім стало місто з ніжною назвою Пташка з великим розмаїттям квітів, цікавих клюмб і акваріумів.
Ірця вражена була релігійністю поляків. Коли в'їхали в старовинне містечко Августово, то були здивовані безлюдністю вулиць, аж на Центральній площі побачили, що в цей час в костелі відбувалася недільна месса.
Настя мала найбільше враження від мовного розмаїття, адже вона навчається в 3-ій школі, де вивчають англійську з першого класу, а предмету української нема. Вона сказала, що коли їхала туди, говорила російською, повертаючись заговорила польською і українською. Львівські пластуни показали приклад
знання української і плекання традицій. У Варшаві дівчат затримав поліцейський при порушенні правил вуличного руху. На суворе запитання "рускі?" відповіли, що українки, то він всміхнувся і побажав щасливої дороги. "Бути українкою престижно", - так сказала Настя після цього.
Злет Харцерства Польського відбувся в Гнєзно, що розташоване на Заході Польщі. Злет, що проводиться в Польщі кожні п'ять років зібрав 9000 харцерів і 1000 гостей з різних країн світу: Англії, США, Німеччини, Чехії, Латвії, Литви, Японії, Франції та ін. Держав.
Делегація України була представлена Пласт НСОУ. Наша делегація в складі 10 чоловік і від Криму, з Севастополя Маруся Процак. Наметове містечко мало 17 підтаборів, наше називалося Любельське і ми були разом з англійцями. На відкриття злету прибув президент Польщі Олександр Квасьневський. Молодь
любить свого президента і вірить, що на майбутніх виборах він залишиться на своїй посаді. Уряд дбає про молодь і її патріотичне виховання.
Будучи учасницею останнього світового Джемборі в Чилі і маючи з чим порівняти, Маруся відзначила добру організацію злету. Діяв банк, крамниці, музеї, театральні сцени, скаутський ярмарок, щоденні месси, а на площі св. Войцеха відбулася урочиста Літургія. Харцерська молодь любить священників і поважає, що є взаємно.
Добре володіючи англійською, пластуни легко спілкувалися з скаутами різних країн, лише здивував випадок з білорусами, що говорили російською. На запитання чому не білоруською, відповіли, що не вміють, що в Білорусії всі говорять російською. Тут посипались запитання, чому їх це не хвилює і що було б з ними, якби одного разу взявши глобув в руки і не побачили Білорусії. Байдужа відповідь "ну и что?" кого зажурила, кого привела в шаленство і розгубленість.
В Польщі є памятник харцерам полеглим за Ойчизну, в Україні на Соколі в Карпатах полеглим пластунам за волю України. Улюбленою піснею польської молоді є пісня "Ой чий то кінь стоїть" і після мистецького виступу Андрія Винницького з цією піснею він став дуже популярною людиною цього злету.
Неповторне враження справила столиця Польщі Варшава своїм європейським виглядом старовинне містечко Біскупіно, що звуть поляки своєю Венецією, має архіологічну цінність і за віком сягає 2 тис. 700 років.
Містечко Томашів, котре було найпершим враженням від Польщі після перетину кордону Україна. Польща, залишило в пам'яті гостинність харцерського куреня.

Богдана ПРОЦАК,
пластова сеньойора

Переглянути фоторепортаж

 

«Пласт»—складова великого сайту «Українське життя в Севастополі».
©2006 Автор Микола Владзімірський. Дизайн Валентин Іванов.