На першу сторінку

Діяльність НСОУ «Пласт» у місті Севастополі

"...Дійсний спосіб, однак, як досягти щастя - це роздавати щастя іншим..."
(Останнє слово Бейден-Пауела)

Коли заходить мова про дитячі організації, насамперед згадується досить впливова та сильна організація піонерів. Але мало кому відомо, що ідея створення піонерської організації була запозичена з ідеї скаутською руху. Навіть гасло: "Будь готов! Всегда готов!" ще раніше використовували найперші скаути. Щоправда, віру в Нога було замінено па віру в комунізм, державного лідера. Принцип добровільності і багато інших було виключено. Але ідея скаутінгу в країнах СМД не зникла. Чимало об'єднань і зараз працюють, керуючись скаутськими методами. Зараз в Україні існує чотири великі скаутські організації. Усіх їх об'єднує одна загальна мета створення молодіжної спільноти, яка жила б за скаутськими законами. Національна скаутська організація України "Пласт" є однією з найстаріших та найбільших в Україні. Звідки така назва? Пластун це еквівалент англійського слона "скаут" (в перекладі "розвідник"). Назва походить від кубанських козаків-розвідників, які підкрадались і вистежували ворога, виконуючи найнебезпечніші завдання.

Скаутський рух зародився наприкінці XIX сторіччя у Великій Британії. Генерал британської армії лорд Роберт Бейден-Пауел започаткував усі скаутські принципи, які надалі розійшлися по всьому світу. Багато держав спирались па розроблені закони і традиції, виховуючи підростаюче покоління в дусі патріотизму і любові до Батьківщини. В основу скаутизму закладені любов до Бога, до Батьківщини, життя в природі, самовиховання, допомога іншим. Таким чином Бейден-Пауел прийшов до ідеї створення першого скаутського табору на острові Бравнс і розпочав велику гру для хлопців. У 1908 році він видає книгу, відому будь-якому скауту, "Пластування для хлопців". У своїй книзі він описує ті риси ті вміння, які повинен мати той, хто хоче стати справжнім скаутом: життя в природі, лісівництво, лицарськість, рятування життя, витривалість, любов до своєї Батьківщини. Для того щоб стати скаутом, кожен мав подолати випробування, скласти своєрідний іспит. Після іспиту відбувалося іменування скаутом за обрядом складання Присяги. Ритуал складання Присяги налаштовував учасників на серйозний лад. Окрім того Присяга вказувала на те, що скаути бережуть шляхетні традиції європейського лицарства. Адже середньовічні лицарі були готові в будь-який час прийти па допомогу тому, хто зазнав несправедливості, і для них власна честь, честь Батьківщини і свого віровизнання були дорожчими за все. Недарма Скаутський закон нагадує кодекс лицарів. Коли скаутінг набув світового поширення, все вищезазначене стало обов'язковими елементами закону скаутів кожної країни.

Як тільки книга "Пластування для хлопців" побачила світ, по всій Великій Британії, а потім і в інших країнах почали з'являтися скаутські угруповання. Усі країни відчули потребу в організації такого рівня. У кожній країні потрібно було виховувати громадян, які б вірили в свою країну та були її патріотами. Скаутінг показав шлях до цього.

Згодом в Україні студент Львівської політехніки Іван Чмола заснував перший пластовий гурток; організатором другого таємного пластового осередку став П. Франко сип українського класика; ще один гурток, але вже цілком легальний, організував викладач гімназії О. Тисовський. У своїй праці всі засновники Пласту спиралися на підручник Бейден-Пауела. 12 квітня 1912 року О. Тисовський прийняв Присягу Пластуна у -10 активних членів його гуртка. Відтоді цей день в історії Національної скаутської організації України вважається днем заснування. Пластові" осередки, що виникли у Львові, досить швидко розповсюдились по всій Галичині. Згодом вони почали налагоджувати контакти між собою, і (і квітня 1913 року у Львові відбувається Перший з'їзд пластових упорядників. Пласт почав розвиватися згуртовано, як цього вимагала теорія скаутінгу Бейден-Пауела.

Того ж року були видані книги: "Пласт" Олександра Тисовського, "Пластові ігри та забави", "Пластові відзнаки", "Пластовий однострій" Петра Франка; саме ці книги сприяли поєднанню скаутських засад Бейден-Пауела й українських особливостей та появі скаутської організації України.

Війни та зміна влади в Україні зумовили переривчастим розвиток Пласту. Більш-менш сприятливі умови для існування Пласт мав тільки в Галичині та на Закарпатті, навіть коли Україна була поділена між трьома державами. Саме в ті часи були сформульовані такі важливі складові, як пластове гасло "СКОБ" - "сильно, красно, обережно, бистро", що збіглося з назвою гірського орла; Пластовий Обіт, Пластовий Закон і Пластовий Герб. Пластовий Герб поєднав в собі символ скаутів - лілію та український герб - тризуб. Але ані польській, ані радянській владі було не вигідно, аби на терен і України існувала організація, яка, окрім витривалості, виживання та шляхетності, виховувала в молоді патріотизм до неіснуючої держави. Діяльність Пласту була заборонена, існувати організація продовжувала за кордоном, членами її були емігранти з України. Саме там пластунам вдалось зберегти всі ідеї та традиції.

Пласт відновив свого діяльність в Україні в числі однієї з найперших громадських організацій. Було прийнято багато заходів щодо легалізації Пласту, і 18 грудня 1989 року проголошується відновлення Пласту в Україні. Із закордонних організацій почала надходити, в першу чергу, методична допомога. Розуміючи проблеми становлення Українського Пласту, в Україну приїжджали кадри, які навчали нових членів організації. Почалось відновлення куренів та гуртків. У 1991 році Пласт нараховував майже 1800 членів.

Сьогоднішня організаційна структура Пласту - це спадок дев'яносторічної історії, результат безперервної роботи, прагнення до реалізації поставлених цілей у вихованні нового покоління громадян. У 2003 році величезним з'їздом Національна скаутська організація України святкувала своє 90-річчя.

НСОУ "Пласт" ретельно зберігає традиції скаутінгу. За 90 років існування Пласту була створена дуже міцна система керівництва організацією та ефективна система виховання дітей та молоді. Робота починається з дітьми шестирічного віку, яких об'єднують у групи по 6-10 осіб, що носять назву "рой", "рої" в свою чергу об'єднуються в "гніздо", ця підсистема називається Улад Пластунів Новаків. До одинадцятирічного віку з маленькими "бджілками" заняття проводяться винятково в ігровій формі. Далі діти переходять в Улад Пластунів Юнаків, де старші діти зібрані в гуртки, а гуртки - в курені. З юнаками ведеться робота, спрямована на саморозвиток, і може продовжуватись до їхнього повноліття.

Для дітей розроблена система вмілостей і проб. Вмілості - це своєрідні спеціальності, які юнак може отримати шляхом поєднання теоретичних та практичних занять, а також складаючи заліки. Проба - це система практичних та теоретичних завдань для отримання наступного звання. Усього існує три проби і безліч вмілостей. Після складання першої проби пластун отримує звання пластуна-учасника, склавши другу пробу, називається пластуном(кою)- розвідником (розвідувачкою), якщо молода людина склала третю пробу, вона отримує звання пластуна(ки)- скоба (вірлиці). Є ще одне звання, яке не залежить від складання проби, звання гетьманського(ої) скоба (вірлиці) - щонайвище звання в Пласті. Далі, переходячи в Улад Старших Пластунів, кожен обирає свій напрямок роботи. Також існує Улад Пластунів Сеньйорів - улад, що об'єднує людей віком від 35 років. "Пласт" сприяє всебічному вихованню та самовихованню людини будь-якого віку. Кожен дійсний член організації має широкий простір для самореалізації, починаючи з виховної роботи і закінчуючи мистецтвом, водним туризмом, альпінізмом, лідерством і т. п. Пласт спирається на принципи, закладені Бейден-Пауелом, і виховує в дітях та молоді вірність Богові і Україні, прагнення допомагати іншим.

Осередки НСОУ "Пласт" тепер існують в кожній області, а в 1997 році перші пластові гуртки були створені і в м. Севастополі. Усе почалось з найпершого табору під скелею Парус неподалік смт Форос. Тоді табір складався з 12 учасників. На допомогу організації прийшли всі українські громадські організації, які тільки існували в Севастополі. За допомогою батьків та колишніх російських скаутів було організовано харчування, походи, заняття з першої допомоги і ще багато іншого. Не обійшовся Севастопольський Пласт без підтримки меценатів - українських громадських організацій. Визначну роль у житті колишнього і теперішнього Пласту в м. Севастополі зіграла громадська організація "Союз Українок Севастополя", особливо пані Богдані Процак. Ця організація опікувалася Пластом, наче мати своєю дитиною.

Як-то кажуть, "первый блин всегда комом"... Перший табір був далеко не досконалий, організований у досить складних умовах. Через сім років після цього можна сказати, що він був подібний до пластового табору, але з чогось треба було починати. Діти та їхні батьки вклали всю свою дуту в організацію найпершого заходу, зробивши все можливе.

Далі українська скаутська організація зіткнулась з неприйняттям її місцевою громадою. Тоді в м. Севастополі суспільство ще не звикло до українських традицій та ідей, і. напевно, ще не було готове прийняти існування такої організації. Державні установи віддавали пріоритет іншим молодіжним організаціям. Дуже рідко і з величезними зусиллями можна було отримати хоч якусь підтримку. Засновники Пласту в Севастополі звикли не сподіватися на такого роду підтримку. Було важко говорити українською мовою на зборах, тому що не всі це розуміли її. Збори викопували й просвітницьку функцію. У міському транспорті люди з неприязню в очах озирались на нас - живу українську мову па той час мало хто чув. Важко було виховувати патріотизм до країни, яку в ньому місті просто зневажали. Важко було прищеплювати повагу до віри в Бога, не кажучи про саму віру. Але не можна було дозволити собі працювати в підпіллі.

Севастопольські пластуни почали брати участь у всеукраїнських злетах разом з представниками інших осередків Пласту та інших скаутських організацій, а також, що важливо, організовувати злети кримських пластунів. Традиційні злети "Кримська Осінь" збирали до п’ятдесяти учасників з усього Криму.

Паші пластуни беруть активну участь у громадському житті міста, проводяться презентації Пласту на міському рівні, в школах. Одним з визначних досягнень Пласту в Севастополі було залучення до роботи кримських татар. Так, в осередку Мамашай в с. Орловка з'явився кримсько-татарський пластовий дівочий гурток, що взяв напрямок роботи з розвитку інформованості про кримськотатарську культуру в Україні.

Нещодавно, завдяки членам Пласту, особливо людині, яка брала участь у відродженні Українського Пласту в 1989 році, пану Олесю Криськіву, в Севастополі було реалізовано проект відродження пам'ятників воїнам, що загинули під час першої оборони Севастополя. Па місцях, де були масові поховання воїнів, вже багато десятиріч ростуть виноградники. Мало хто з жителів міста знав про ці місця. У 2004 році були встановлені меморіали саме там, де колись загинули герої. Меморіали побудовані па честь італійських, англійських, французьких, російських воїнів, незважаючи на їхню національну приналежність. Ці заходи є показником гуманності пластової ідеї, вони також сприяють вихованню поваги до своєї та інших культур.

НСОУ "Пласт" має за мету сприяння поширенню рідної мови та культури серед української молоді. Про це свідчить знання мови та обізнаність пластунів із закордону - етнічних українців.

А найперший табір з Форосу переїхав па більшу територію, і тепер став для багатьох нових членів першим випробуванням. Ті, хто перебували два тижні у таборі і показали добрі результати, залишаються з нами надовго. Зараз ми можемо дозволити собі розвиватись майже в усіх напрямках роботи Пласту. Є в нас й ті, хто професійно співає, займається плаванням, ходить в походи. Багато хто з "перших" пластунів обрали своєю "професією" роботу з підростаючим поколінням. Хлопці та дівчата працюють з молодшими дітьми за тією самою системою, що виховала їх, шукають нові засоби, намагаючись удосконалити і зробити ефективнішою систему виховання. Існуючі методи роботи підходять для дітей будь-якого соціального рівня, діти з неблагополучних сімей знаходять себе в Пласті. Я точно знаю, що деяких дітей в Севастополі Пласт витягнув з вулиці. Після перебування дітей в таборі, батьки радіють і дивуються змінам, які стались за час відпочинку їхніх дітей. Мати однієї новоспеченої пластунки розповідала, як її донька почала допомагати в роботі по дому, залагоджувати конфлікти у стосунках з рідними і друзями, знаходячи компроміс. Хіба це не найкращий показник роботи Пласту.

Система виховання, як зазначено раніше, дуже ефектніша. І саме тому може стати одним з методів профілактики негативних явищ, популяризації ненасилля та здорового способу життя в Україні. Вже зараз упроваджується проект проведення роботи з дітьми в севастопольських школах-інтернатах. Така система приваблює і захоплює дітей. Пласт певною мірою компенсує їм брак уваги їх оточення. Тут вони можуть знайти себе в різноманітній діяльності, розпивати й реалізовувати свої здібності, знайти нових друзів.

Сучасні українські сім'ї характеризуються окрім скорочення її членів, ще й скороченням кількості функцій сім'ї, зростанням самостійності кожного її члена, послабленням емоційних зв'язків. Насамперед це впливає па самих дітей. Тепер їм приділяється набагато менше уваги і діти надані самі собі, їм немає куди подіти свою енергію. Така ситуація сприяє зростанню злочинності. Окрім цього зростає кількість неблагополучних сімей, де функції сім'ї не реалізовуються в достатній кількості. Діти з таких сімей більше схильні до асоціальної поведінки і йдуть на вулицю: За часів СРСР держава намагалась контролювати ситуацію, створивши піонерську та комсомольську організації, які в більшості регіонів країни досить сильно впливали на життя та розвиток дітей. Ці організації майже повністю формували дозвілля дітей та молоді. Але після втрати ними такого впливу, в Україні не з'явилося такої ж сильної організації, яка б могла зайняти частину дозвілля дітей для використання його в суспільне) корисних цілях; при цьому не була б політичне) спрямованою. Врешті такою організацією могла б стати сильна скаутська організація. Скаутські принципи виховання розроблені з урахуванням особливостей субкультури сучасних дітей та молоді.

Ідея навчання в Пласті характеризується не насадженням якихось норм знань та поведінки зверху, а спрямуванням дітей та молоді на шлях добра, шляхетності, прагнення до навчання. Робота з неблагополучними сім'ями за принципами Пласту та взагалі скаутського руху досить довгоочікувана у сучасному суспільстві. Проведення постійних зборів саме для цієї категорії дітей та батьків, залучення їх до презентацій організації та самостійної розробки заходів, до спільних мандрівок та таборів, спрямованих па вивчення життя в природі, - ось який внесок можуть зробити скаути (маючи на увазі не тільки HСОУ "Пласт") для допомоги дітям та молоді, схильних до асоціальної поведінки.

І. О. Топіліна,
спеціаліст І категорії Севастопольського УССМ (м. Севастополь)
ПРАКТИЧНА ПСИХОЛОГІЯ ТА СОЦІАЛЬНА РОБОТА, #8, 2005

«Пласт»—складова великого сайту «Українське життя в Севастополі».
©2006 Автор Микола Владзімірський. Дизайн Валентин Іванов.